Adamina Pstrokońska i Władysław Zaremba Cielecki



Gdyby można było cofnąć czas o 163 lata i 5 dni, bylibyśmy świadkami bardzo ciekawego wydarzenia w Woli Grzymalinej. Mówimy tu o zamierzchłych czasach, gdzie jeszcze przez 9 lat obowiązywała pańszczyzna, a prawie 100% mieszkańców polskich wsi było analfabetami.
W dniu 13 listopada 1855 roku wychodziła za mąż mieszkanka Woli Grzymalinej, 17-letnia panna Adamina Pstrokońska, córka dziedziców Adama Pstrokońskiego i Ludwiki Pstrokońskiej z domu Kamocka, tej samej, która spoczywa w grobowcu na cmentarzu w Łękińsku. 
 W tym grobowcu spoczywa matka Adaminy, Ludwika Pstrokońska,  i jej drugi mąż Edward Biedrzycki





Narzeczonym panny Adaminy był nie byle kto, bo był nim 23-letni mieszkaniec miejscowości Sójki obok Kutna, urzędnik sekretariatu Królestwa Polskiego Władysław Zaremba Cielecki, syn Feliksa Zaremby Cieleckiego i Franciszki Zaremby Cieleckiej z Zawiszów Czarnych. Feliks Zaremba Cielecki, ojciec pana młodego był weteranem Powstania Listopadowego.  
Rodzina Cieleckich herbu Zaremba wywodzi się z 14-wiecznej szlachty.
Dziadek Władysława Cieleckiego, narzeczonego Adaminy Pstrokońskiej Wojciech Zaremba Cielecki

Z tego dworku w miejscowości Sójki, który był własnością rodziny Cieleckich pochodził narzeczony Adaminy Pstrokońskiej, Władysław Zaremba Cielecki. Obecnie w tym miejscu jest elegancki hotel.


Gdy umieszczałem w dniu 16 .09. 2018 r. na blogu tą tabelkę nie wiedziałe kim byli Cieleccy. To nazwisko było w Woli Grzymalinej całkowicie zapomniane. Tabelka nie obejmuje Władysława Zaremby Cieleckiego, widocznie nie był zameldowany w Woli Grzymalinej. Z tabelki wynika, że Adamina i Władysław mieli troje dzieci, w rzeczywistości mieli czworo. W tabelce brakuje najmłodszej córki Heleny Florentyny ur. 05.10.1859 r. w Rossoszycy. Jak widać cała czwórka dzieci urodziła się w miejscowości Rossoszyca, 15 km. za Zduńską Wolą, wnioskuję z tego, że tam państwo młodzi otrzymali posiadłość i tam się osiedlili.




                          Syn Adaminy i Władysława, Feliks Zaremba Cielecki 


Córka Adaminy i Władysława Cieleckich, Maria Ludwika wyszła za mąż za Mariana Ziembińskiego, których syn, a więc wnuk Adaminy i Władysława, Stanisław Ziembiński „Jastrzębiec”ur. 05.10.1895 r.  był kapitanem łączności Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Zmarł w 1972 r. w Stanach Zjednoczonych.
 


                     Stanisław Ziembiński „Jastrzębiec”



Najmłodsza córka Adaminy i Władysława wyszła za mąż za Jana Klemensa Koźmińskiego, właściciela majątku w miejscowości Mokracz pomiędzy Zdzieszulicami Górnymi a Bogdanowem. Mieli wiele potomstwa, ale obecnie nazwisko Koźmiński w Mokraczu nie występuje.

 A tu jest metryka ślubu Adaminy Pstrokońskiej i Władysława Zaremby Cieleckiego. Poniżej przepisałem treść całego dokumentu.



Wola Grzymalina. Dzieło się we wsi Łękińsko dnia trzynastego listopada tysiąc osiemset pięćdziesiątego piątego roku o godzinie czwartej po południu. Wiadomo czynimy, iż w obecności świadków, Wielmożnych Feliksa Kamockiego Dziedzica Dóbr Barczewa lat sześćdziesiąt i Józefa Dołęga Otockiego Rządcy Dóbr Łękińsko lat czterdzieści liczących na dniu dzisiejszym zawarte zostało Religijne Małżeństwo między Wielmożnym Władysławem Zaremba Cieleckim młodzianem Urzędnikiem JEGO Cesarsko – Królewsko Mości Sekretariatu Królestwa Polskiego Synem Wielmożnych Feliksa i Franciszki z Zawiszów Czarnych Małżonków Zarembów Cieleckich Dziedziców Dóbr Sójki z przyległościami urodzonym w mieście Gubernialnem Warszawie a zamieszkałym w wsi Sójki Powiecie Gostyńskim lat dwadzieścia trzy liczącym z jednej – a Wielmożną Adaminą Pstrokońską Panną córką Wielmożnych Adama i Ludwiki z Kamockich małżonków Pstrokońskich Dziedziców Dóbr Wola Grzymalina z przyległemi urodzoną w Woli Grzymalinej  i tamże zamieszkałą przy Rodzicach lat siedemnaście liczącą z drugiej Strony. Małżeństwo to poprzedziły trzy Zapowiedzi w Parafiach Wola Grzymalina w dniach dwudziestego ósmego Października, czwartego i jedenastego Listopada roku bieżącego w Parafii zaś Kutno w dniach dwudziestym pierwszym, dwudziestym ósmym Października i czwartym Listopada roku bieżącego. Tamowanie małżeństwa nie zaszło – Zezwolenie Rodziców z obydwóch Stron nastąpiło – jako też od Ministra Stanu Królestwa Polskiego. Nowi Małżonkowie oświadczają, iż żadnej umowy przedślubnej nie zawarli – Akt ten stawającym stronom i świadkom przeczytany przez Nas stawających i świadków podpisany został.



Adamina Pstrokońska                                  Władysław Zaremba Cielecki

Adam Pstrokoński                                       Feliks Zaremba Cielecki

z Kamockich Ludwika Pstrokońska           (…?...) z Gostyńskich

Józef Dołęga Otocki                                   (…?...) z Zawiszów Cielecka

                   obecny                                    Feliks Kamocki obecny

                                           Ksiądz Tomasz Bartczak Wikaryusz


Większość informacji zawartych w dzisiejszym wpisie pochodzi ze strony internetowej www. geni.com., gdzie można prześledzić całe pokolenia polskich rodzin szlacheckich. Gdyby ktoś chciał dokładnie prześwietlić rodzinę Cieleckich, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową któregoś ze znanych Cieleckich np: „Władysław Zaremba Cielecki geni”.
Jarek    


 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża