Kulinarne przepisy świąteczne na Boże Narodzenie 

      Przepis S.p Danusi Soboń na śledzie i pasztet, po wielkich poszukiwaniach w jej zapiskach w domu nie został znaleziony, jest to przepis przekazany ustnie córce Danusi i rodzinie.


                                 Śledzie w oleju z przepisu Danusi



składniki:

1 kg śledzi

2- 3 cebule

1/2 szklanki octu

1/2 szklanki oleju

2  listki  laurowe

pieprz i ziele angielskie

1 łyżki soku z cytryny

Płaty śledziowe moczymy w zimnej wodzie od 2 do 4 godz. do wody dodać ocet i oliwę . Cebulę kroimy w piórka posypać odrobiną soli cukru by zmiękła . Po wymoczeniu śledzi , należy go o osuszyć papierowym ręcznikiem. Następnie wybieramy naczynie najlepiej szklane, pokrojonego śledzia na małe kawałki układam; warstwę śledzi warstwę cebuli. Zalewamy olejem ,kropimy sokiem z cytryny posypujemy pieprzem lub majerankiem. Można udekorować grzybkami z octu, najlepsze maślaki. 
Danusia powiedziała by smacznego.


   Pasztet Danusi




Danusia pasztet robiła z różnych rodzajów mięs, dlatego każdy był trochę inny,  zbierała niezjedzone mięsa z obiadu, były to mięsa pieczone jak również z gotowanego rosołu. Do tych mięs dodawała sporo gotowanej wieprzowej wątroby i jeżeli miała jakąś dziczyznę czy królika. , była też dodawana czerstwa bułka namoczona w wodzie i warzywa z rosołu. Wszystko musiało być starannie przemielone w maszynce lub mikserze. Przyprawy do gotowej masy, jajka 1 lub 2 pieprz, vegeta , przeciśnięte 2 lub 3 ząbki  czosnku, dokładnie mieszała. Następnie masę wykładała na blachę, piekła w temperaturze 180 stopni około godz. czasu. 


          Przepis siostry Danusi Jadzi Witkowskiej na sałatkę  

składniki:

1 1/2 kilograma poszatkowanej kapusty

3 papryki czerwona, żółta i zielona

2 lub 3 cebule 

Zlewa:

1/2 szklanki cukru 

1/2 szklanki octu 

1/2 szklanki oleju

1 1/2 łyżki soli

1 litr wody gazowanej

Paprykę kroimy w cienkie paski , cebulę w pół krążki wszystkie te składniki łączymy z kapustą.

Zalewę robimy w naczyniu wkładając wszystkie składni i na koniec dodajemy wodę gazowaną, należy starannie wymieszać by się wszystko rozpuściło. najlepiej kapustę przełożyć do jakiegoś wiaderka następnie zalać nakryć talerzykiem i obciążyć , może to być słoik z wodą. Surówkę możemy spożywać już po 24 god. i przez dłuższy czas. 

Smacznego życzy Jadzia


          Mój przepis na pierogi z pieczarkami

Farsz pieczarkowy przygotowuję sobie dzień wcześniej.

składnik: 

1 kg. pieczarek

1 cebula 

1/2 kostki masła

Pieczarki trę na tarce o dużych oczkach nie obieram ze skórki, cebulę kroje w drobną kosteczkę na patelnię wkładam masło i cebulę trochę to podpiekam

 następnie dodaje pieczarki . Pieczarki muszą piec się do chwili jak już wyjdzie z nich woda i będą się podpiekać, następnie solę pieprze i dodaje trochę vegety. przekładam do salaterki.

Ciasto na pierogi

4 szklanki mąki ,szczyptę soli

2 łyżki rozpuszczonego masła

1 szklanka wody gotowanej gorącej

1 szklanka wody gazowanej

Do miski wsypuję mąkę robię na środku otwór wlewam gorące masło , następnie mieszam gorącą wodę z gazowaną , staram się szybko dokładnie  zagnieść ciasto , po zagnieceniu wyjmuje na stolnicę i jeszcze jakiś czas je wyrabiam by ciasto nabrało elastyczności. Odstawiam ciasto na jakiś czas przykrywają je ciepłym nagrzanym garnkiem. Następnie wałkuje , wycinam krążki, nakładam farsz i je sklejam maszynkom.

Gotowanie 

Do garnka wlewam wodę ,którą solę i wlewam trochę oleju . Kiedy woda zaczyna się gotować wkładam pierogi lecz tak by swobodnie pływały. gotuje około 5 minut . Następnie wyjmuje na sitko by obleciały z wody , wysypuje je na stolnice celem zahartowania, układam w pojemniczki , można mrozić jak również  spożywać od razu.

Smacznego życzy Helena

















Komentarze

  1. Aż ślinka leci ,skorzystam z przepisu Śp. Danusi na pasztet .Jest bardzo prosty ,nie lubię skomplikowanych przepisów. Śledzie robię tylko w oleju bo takie lubię a pierogi z pieczarkami też dobry przepis ,podobnie robię z kapustą i pieczarkami lub z kapustą i grzybami.Nasze potrawy wigilijne to pychota.
    Zosia,

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża