Stanisław Ziembiński "Jastrzębiec"



W poście umieszczonym na naszym blogu w dniu 17.11. 2018 r. była informacja o tym, że w dniu 13 listopada 1855 r. zostało zawarte małżeństwo pomiędzy córką dziedziców z Woli Grzymalinej Adaminą Pstrokońską a pochodzącym z okolic Kutna Władysławem Cieleckim.


Wnukiem Adaminy i Władysława był kapitan Stanisław Ziembiński „Jastrzębiec”, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. 

                                                        Stanisław Ziembiński "Jastrzębiec"



Urodził się 05.10.1895 r. Mieszkał w Warszawie na ulicy Wspólnej 61. W czasie wojny działał w konspiracji w Komendzie Głównej Armii Krajowej – Oddział V (Dowodzenie i Łączność). Był zastępcą szefa Łączności Delegatury Rządu na Kraj – Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa m. st. Warszawy. Po upadku Powstania Warszawskiego trafił do niemieckiej niewoli jako jeniec Stalagu 344 Lamsdorf a następnie Oflagu II D Gross-Born. 








Po wojnie Stanisław Ziembiński wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Jego żoną była Zofia Czerwińska (1898-1974).

                     Zofia Ziembińska z d. Czerwińska, żona Stanisława Ziembińskiego ur.1898, zm. 1974
                   Maria Ludwika Ziembińska z d. Cielecka, matka Stanisława Ziembińskiego, córka          Władysława Cieleckiego i pochodzącej z Woli Grzymalinej Adaminy Cieleckiej z d. Pstrokońskiej.

Stanisław Ziembiński „Jastrzębiec zmarł w Waszyngtonie w dniu 16.12.1972 r.

 Jak widać osoba którą przedstawiłem na fotografii w dniu 01.08.2019 r. to nie jest Stanisław Ziembiński.

A więc kim jest nasz drugi bohater? Jest kimś absolutnie wyjątkowym. W Powstaniu Warszawskim nie było mu dane powalczyć długo, bo już w drugim dniu Powstania został ciężko ranny w kręgosłup, czego skutki odczuwał do końca życia. Jego biografia to gotowy scenariusz do filmu. Najbardziej znany jest z tego, czego dokonał w czasach powojennych. W profesji, którą się zajmował był absolutnym geniuszem, nie miał sobie równych na całym świecie, jego osiągnięcia wyprzedzały cały świat przynajmniej o jedną dekadę. 

O kim mowa? Wkrótce się okaże.

Jarek

Źródło:
www. 1944.pl
www.geni.com
www.spkalwaria.iap.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża