Spotkanie w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie



Tak jak zapowiadał plakat umieszczony na naszym blogu 15 kwietnia, tak też się stało. W dniu 25 kwietnia 2019 r. w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była Wola Grzymalina. Frekwencja była bardzo przyzwoita. Na spotkaniu wystąpiło kilkoro prelegentów, pierwszy z nich Łukasz Gościński, historyk z wykształcenia przedstawił historię Woli Grzymalinej od dawnych czasów, takich jakie tylko są w zasięgu naszej wiedzy aż do czasów współczesnych. Helena Bęczkowska opowiedziała o sposobie wypalania cegły w naszej wiosce oraz o tym jak traumatycznym przeżyciem był moment, gdy jej rodzina widziała na własne oczy zniszczenie przez spycharkę rodzinnego domu. O wypalaniu cegły był już wpis na naszym blogu w dniu 08.01.2018 r.
Danuta Soboń opowiedziała o tym, jakimi ludźmi byli mieszkańcy Woli Grzymalinej i z jakim sentymentem ich wspominamy. Grażyna Gamrot podzieliła się ze słuchaczami wspomnieniami ze swojego domu rodzinnego.
Kto inny, to by się zaraz chwalił, a ja tylko wspomnę o tym, że również od siebie dołożyłem ze 3 słowa, a mianowicie o tym jaką tragedią było wysiedlenie ludzi starszych z ich rodzinnych domów i jak inflacja zjadła nasze majątki. Nie będę tu rozwijał wątku, bo ten temat zasługuje na pełny wpis na naszym blogu, być może jeden z najbliższych. Wspomniałem również o Konstantym Borzęckim herbu  Półkozic, który pochodził z miejscowości Modrzewiec obok Woli Grzymalinej, człowieku o wybitnych zasługach dla państwa tureckiego w drugiej połowie XIX wieku.


Cała wiedza o Konstantym Borzęckim pochodzi w zasadzie z jednego źródła, czyli z książki biograficznej Konstantego napisanej w roku 1993 przez wybitnego znawcę państwa tureckiego Jerzego Łątkę. Niestety, książki nigdzie nie można zakupić, w Internecie dostępne są jedynie jej streszczenia.
Składamy serdeczne podziękowanie dla Dyrekcji Muzeum Regionalnego w Bełchatowie za umożliwienie nam tego spotkania oraz Panu Cezaremu Bukowcowi za sprawowanie pieczy nad całością. Osobne podziękowanie składamy dla bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego, oraz Łukasza Gościńskiego, który jest członkiem PTH i dzięki któremu to spotkanie doszło do skutku. Postaram się wkrótce umieścić na blogu krótkie streszczenie Łukaszowego wykłady, gdy je otrzymam w wersji elektronicznej.




Fotografie pochodzą ze strony facebookowej Koła PTH Bełchatów.
Jarek



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża