Walenty Skalski - straty wojenne





W Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się tzw. zespół archiwalny pod nazwą „Komisja Szacunkowa Strat Wojennych Powiatu Piotrkowskiego”. W tym zespole jest całe mnóstwo pojedynczych teczek z roku 1919, z których ponad 30 dotyczy właścicieli gospodarstw w Woli Grzymalinej. Jak sam tytuł mówi dokument dotyczy strat poniesionych przez właścicieli gospodarstw w czasie I wojny św. Z tych dokumentów dowiadujemy się, iż podczas I wojny św. przez Wolę Grzymaliną przetaczały się wojska zarówno niemieckie, austriackie jak i rosyjskie. Każda z tych armii przechodząc przez naszą wioskę odbierała naszym ojcom, dziadkom i pradziadkom co tylko się dało: konie, krowy, kozy, świnie, zboże, naczynia kuchenne itp. Dokumenty te są świadectwem tego jak trudnym był dla nich czas           I wojny św., jak bardzo musieli się napracować, aby przetrwać i jak wiele owoców tej pracy zostało im odebranych przez walczące ze sobą wojska zaborców. A gdy już rysowały się widoki odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, nagle w marcu 1918 roku ogromną część naszej wioski zniszczył pożar, ocalało tylko kilka gospodarstw.
W w/w. zespole archiwalnym, w indywidualnych teczkach znajdują się tzw. protokoły poszkodowanego, z Woli Grzymalinej występują tu następujące nazwiska:
- Franciszek Jasiak
- Adam Susmend
- Franciszek Krawczyk
- Józef Misiak
- Jan Dworzyński
- Józef Szczęsny
- Walenty Jasiak
- Franciszek Nowacki
- Katarzyna Kowalczyk
- Jan Susmend
- Adam Teleżek
- Adam Misiak
- Jan Kukuła
- Walenty Krzywański
- Jan Stępień
- Piotr Stępień
- Krystyna Koblerowa
- Kazimierz Zbroja
- Antoni Kukuła
- Franciszek Fukacz
- Adamina Chejakowa (tak jest zapisane, powinno być Hejakowa)
- Stanisław Podleśny
- Walenty Fukacz
- Józef Fukacz
- Jan Stępień
- Antoni Fukacz
- Antoni Chejak (powinno być Hejak)
- Walenty Skalski
- Antoni Michalczyk
- Tomasz Kurowski
- Kazimierz Stępień
- baron Leopold Kronenberg, ówczesny właściciel dworku

Posiadam skany prawie wszystkich dokumentów z w/w. nazwiskami.
Na początek protokół strat wojennych, czyli tzw, operat szacunkowy dla Walentego Skalskiego, podpisany przez jego syna Władysława Skalskiego.
Pozdrowienia dla wszystkich Skalskich.





















Jarek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża