Mleko ma najszybszy transport
Jednym z podstawowych produktów rolnych w naszej wiosce było mleko. Prawie każde gospodarstwo w Woli Grzymalinej miało w swoim profilu działalności produkcję mleka. W zależności od wielkości gospodarstwa krowy w gospodarstwach występowały w ilości od 1 do 6. W tamtych czasach nikt nie posiadał dojarki. Wszystkie krowy musiały być wydojone ręcznie 2 albo 3 razy dziennie. Ciężka to była praca, co było szczególnie widoczne na spracowanych dłoniach wiejskich Gospodyń.
Część mleka była przeznaczona do bezpośredniej konsumpcji przez domowników, część była przeznaczona do produkcji śmietany, masła albo serów. Natomiast zasadnicza część „udoju” była przeznaczona na sprzedaż, z czego można było uzyskać w miarę przyzwoity na tamte czasy dochód. Aby mleko sprzedać, należało je dostarczyć do mleczarni. Tym zajmował się tzw. „wozak”. Gospodyni musiała wcześnie rano wystawić bańki z mlekiem na drodze a stamtąd zabierał je na furmankę wozak i zawoził do mleczarni.
Bańka musiała być podpisana, żeby było wiadomo do kogo należy. Pierwszym wozakiem w Woli Grzymalinej, którego pamiętam był Jan Szczepocki. Mleko było zawożone do mleczarni w Łękińsku, a gdy Kopalnia Bełchatów zajęła drogę to Łękińska, wtedy mleko było transportowane do zlewni w Kucowie. Kolejnym a zarazem ostatnim wozakiem w naszej wiosce był Mieczysław Michalczyk (koledzy mówili na niego „Witek” więc miał zapewne podwójne imię). A gdy mleko było zawożone do mleczarni i ktoś miał po drodze, to mógł sobie usiąść pomiędzy bańkami i podjechać, bo mleko miało najszybszy transport.
Na koniec ciekawostka. Otóż 20 km. od Bełchatowa a dokładnie w Szczercowie na ulicy Częstochowskiej przy mleczarni, we wrześniu 2022 r. powstał skansen. Można tam obejrzeć eksponaty z dawnych czasów używane do produkcji mleczarskiej. Obecnie skansen jest nieczynny ale będzie można go zwiedzać jak tylko zrobi się cieplej. Będzie czynny w godzinach pracy mleczarni, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00
belchatow.naszemiasto.pl/skansen-powstal-w-mleczarni-w-szczercowie-zobaczcie-jakie/ar/c1-8976455
Jarek
jarczeslaw@tlen.pl
Komentarze
Prześlij komentarz