Tartak w Woli Grzymalinej

Okazuje się ,że pierwsze dwa pytania z poprzedniego wpisu pomimo, że były trudne, to jednak udało się  je rozwiązać.
Taką informację można znaleźć w internecie:

Filmowe i muzyczne ciekawostki z okolic Bełchatowa:
Bełchatów, a właściwie jego okolice miały okazję zagrać w kilku filmach, a także były plenerem do realizacji teledysków.
1. W latach 70-tych podczas kręcenia scen do „Potopu” J. Hoffmana wykorzystano budynek kościoła pw. św. Jana Chrzciciela we wsi Wola Grzymalina. Sama wieś dziś już nie istnieje- jej tereny to obecnie bełchatowska kopalnia, natomiast kościół został przeniesiony do Białej w powiecie pajęczańskim, gdzie służy wiernym do dnia dzisiejszego.
2. W 1987 r. ekipa filmowa A. Wajdy kręciła w Woli Grzymalinie ujęcia do polsko-francuskiego filmu „Biesy”. Na potrzeby filmu spalono kilka budynków i tak przeznaczonych do wyburzenia. Kolejnym filmem, w którym zaprezentowano kopalnię oraz autentycznych pracowników był film „Po upadku” A. Trzosa-Rastawieckiego.
3. W 1996 r. na terenie wewnętrznego zwałowiska bełchatowskiej kopalni zespół Varius Manx nagrał teledysk do utworu „Orła cień” .Po piaszczystym terenie, niemalże na pustynnym terenie jeździł trójkołowiec i stoją muzycy zespołu.
https://www.youtube.com/watch?v=ZVF5x-YzUBY
4. W 2010 roku na kopalnianych terenach powstał kolejny wideoklip, tym razem do utworu Hallo, halo Patrycji Markowskiej
https://www.youtube.com/watch?v=5adJZ4ECAJI
5. Filmowym epizodem może poszczycić się także bełchatowska elektrownia . W 1988 r. w kręcono w niej sceny do filmu „Pan Kleks w kosmosie” w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Jedna z elektrownianych nastawni „grała” wypożyczalnię pojazdów kosmicznych sióstr Casate. Wykorzystano także inne zabudowania elektrowni, które po drobnych przeróbkach scenograficznych imitowały wnętrze kosmodromu
https://www.youtube.com/watch?v=OGzpQIV-OZs
6. Kolejna ciekawska związana z tym terenem to postać Leszka Umińskiego z Brzezia koło Szczercowa pierwowzór filmowego Leszka Góreckiego z serialu Daleko od szosy” z 1976 r. w rez. Zbigniewa Chmielewskiego.

Opracowanie na podstawie: „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim” M. Kronenberg,
wydawca: Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO, wyd. I 2015


Natomiast trzecie pytanie było bardzo trudne,  odpowiedź na to pytanie znała tylko jedna osoba, ta sama która zadała to pytanie, czyli ...ja sam. Ale ja miałem łatwo się wymądrzać, bo posiadam garść materiałów archiwalnych. Aby poznać odpowiedź na trzecie pytanie wystarczy uważnie przeczytać załączone poniżej skany.
Jarek









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża