Zofia Dec
11 gru 2016 20:04 "rybyhelenka" <rybyhelenka@onet.pl> napisał(a):


Kościół został wzniesiony we wsi Wola Gzymalina1584 roku z fundacji ówczesnego dziedzica wsi Jana Grzymały Wolskiego. Konsekrowany 1594 rok przez biskupa Kraszewskiego sufragana gnieżnieńskiego pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.Kościół posiada boczną kaplicę wybudowaną w 1729 r. przez Krystynę z Małachowskich Siemińsk, wdowę po sędzim sieradzkim. Kościół jest zbudowany z drzewa modrzewiowego. Konstrukcja ścian korpusu i prezbiterium zrębowa na przyciesiu podmurowana wsparta na kamieniach. Belki zrębu łączone są w węgłach na nakładki za pomocą dębowych kołków. Do ścian kościoła przylegają od północnej strony zakrystia a od zachodniej i południowej kruchty. Kościół posiada strzeliste gotyckie dwuspadowe dachy z wieżyczką, kryte podwójnym gontem. Stropy kościoła płaskie, okna ościernicowe z podziałem szczelinowym, drzwi niskie rzeżbione z pięknymi portalami. Nawa kościoła zbudowana jest na rzucie trapezu i oddzielona łukiem tęczowym trapezowym, którego podstwę belka tęczowa z krucyfiksem z XVI wieku. Na ścianie zachodniej znajduje się chór w formie niewielkiego balkonu. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny w formach póżnorenesasowym drewniany, z obrazami M.B Szkaplerznej w srebrnej sukience XVIII w, Św. Stanisława XVII w. św Jana Chrzciele XVI w. Dwa boczne ołtarze póżnobarokow, drewniane z pięknymi obrazami Św. Rocha,Św. Sebastiana Św. Antoniego, Św. Franciszka XVI w. Prz północnej ścianie prezbiterium znajduje się drewniana, rzeżbiona ambona z XVIII w. w typie przyściennym oraz chrzcielnica również drewniana.

Rys historyczny Parafii Wola Grzymalina
Parafia z siedzibą Wola Grzymalina została erygowana i uposażona między 1684 -1728 r.
Po pożarze plebani w 1871 r. ks.Cyryl Malinowski przeniósł sprawowanie Liturgi do kościoła w Łękińsku i tam zamieszka.ł W czasie okupacji niemieckiej oba kościoły w Woli Grzymalinej i Łękińsku
i zamienione na magazyny zboża. Ze zniszczeń wojennych zostały odrestaurowane staraniem kolejnych proboszczów: ks.Macieja Namysło i ks Władysława Sobonia.
W latach osiemdziesiątych XX w. rozpoczęto na terenie paraii budowę i eksploatację kopalni węgla brunatnego "Bełchatów". Musieli opuścić swoje domy mieszkańcy wsi Wola Grzymalina. Kościół z Woli Grzymalinej został przewieziony do Białej Pajęczańskiej.

Komentarze

  1. W dniu 23.12.1800 roku kościół w Woli Grzymalinej został doszczętnie okradziony. Ta i inne ciekawostki znajdują się w najnowszym numerze informatora kleszczowskiego w artykule pt "O historii kościoła w Łękińsku". Czasopismo jest dostępne w internecie. Polecam przeczytanie całego artykułu.
    Jarek

    OdpowiedzUsuń
  2. Na początku XX wieku zabudowania Woli Grzymalinej zlokalizowane były wokół kościoła. Cała wieś znajdowała się na wschód od szosy czyli po prawej stronie jadąc z Radomska do Bełchatowa. W dniu 4 marca 1918 roku cała wieś spłonęła za wyjątkiem sześciu domów. W 1919 roku odbudowano 3 zabudowania gospodarskie, ale już po przeciwnej stronie szosy. W 1922 roku wyznaczono place po komasacji gruntów pod budowę domów, które przetrwały aż do wysiedlenia.

    Informacja pochodzi z kroniki szkoły w Woli Grzymalinej zapisanej przez małżeństwo nauczycieli Owczarków oraz panią Król w latach 1959-1973 którego to kopii dokumentu szczęśliwym posiadaczem jestem i informacjami tam zawartymi ze społeczeństwem Grzymalitów Wolskich zainteresowanych tematem, ku pamięci przodków naszych i serc pokrzepieniu podzielić się gotów jestem.
    O kronice ciąg dalszy za niedługo.
    Pozdrówko
    Jarek

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzisiaj słów kilka o księdzu Cyrylu Malinowskim, proboszczu parafii Wola Grzymalina w latach 1871-1886.
    Ksiądz Cyryl Malinowski urodził się 15 kwietnia 1826 roku. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 1845 r. Studiował w Kaliszu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1853 roku. W latach 1856-1858 pracował w Ostrołęce. Następnie był wikariuszem zakonu Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. Na skutek zaangażowania Bernardynów w pomoc powstańcom styczniowym władze carskie doprowadziły do kasacji zakonu Bernardynów w Piotrkowie . Większość zakonników została w nocy z 27 na 28 listopada 1864 roku przymusowo przeniesiona do zgromadzenia zakonnego w Warcie. Ksiądz Cyryl Malinowski pozostał i otrzymał zadanie opieki nad zakonem Bernardynów w Piotrkowie aż do całkowitej jego likwidacji. Ojciec Cyryl Malinowski był rektorem kościoła Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim do 3 lipca 1867 roku. Następnie został wikariuszem parafii Sulmierzyce, a w 1870 roku sekularyzował się. W 1871 roku został administratorem parafii Wola Grzymalina gdzie zmarł 2.06 1886 roku.

    Na uwagę zasługuje fakt, że w 1870 roku sekularyzował się. Sekularyzacja oznacza przejście ze stanu duchownego w świecki. Ale sekularyzował się w 1870 roku , a administratorem naszej parafii był od roku 1871, a więc nadal był księdzem. Podejrzewam, że chodzi o to, że sekularyzował się ze stanu zakonnego, a więc przestał być zakonnikiem Bernardynem, ale nie przestał być księdzem. Ponieważ został zmuszony do opuszczenia zgromadzenia Bernardynów, to nie mógł prowadzić działalności zakonnej. Taka jest moja hipoteza, być może zajrzy tu kiedyś jakiś historyk kościoła i wyrazi fachową opinię.

    Informacje pochodzą ze strony internetowej archidiecezji łódzkiej, z opracowanoa Aleksandra Krzysztofa Sitnika pt "Kasata Klasztoru Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim i jego rewindykacja"
    Jarek

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża