Zaproszenie na spotkanie w Dąbrowie w dniu 15.06.2024 r. Kronika szkoły w Wolicy, cz. 4. Słowo o zielononóżce

Nasze spotkanie sprawozdawczo-wyborcze w Dąbrowie, które było już wcześniej wstępnie zapowiadane odbędzie się w dniu 15.06.2024 r. tj. sobota o godzinie 15.00. Gdyby dla kogoś ta godzina była zbyt wczesna, to można przyjechać później, nasze spotkania z reguły nie trwają godzinę ani dwie ale przynajmniej kilka godzin, przeważnie rozjeżdżamy się dopiero o zmroku. Wzorem poprzednich spotkań, mile będzie widziane, gdy każdy z uczestników przywiezie ze sobą jakąś dowolną potrawę, przykładowo bigos, sałatkę, kawałek ciasta, jakiś swój kuchenny specjał lub cokolwiek. Praktykujemy ten sposób spotkań już od dawna i nikt nie wraca głodny ani spragniony, Zapraszamy serdecznie wszystkich członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia.

A tymczasem:

KRONIKA SZKOŁY W WOLICY, CZ. 4

Na podstawie Preliminarza Rady Szkolnej w Kleszczowie na rok szk. 1916/17 skonstatowałem, iż szkołę w Wolicy otwarto w roku 1910. Szkoła mieściła się w budynku wynajętym u gospodarza Sewerynka Konstantego, a pierwszym nauczycielem tejże szkoły był p. Kempa Henryk, uczył 4 lata t.j. aż do wybuchu wojny światowej w 1914 r. Podczas okupacji austryjackiej szkoła była nieczynna tylko przez 1 rok, a w następnym roku szk. 1915/16 została otwarta, mając trzy oddziały w których uczyło się 43 dzieci, a nauczycielką była p. Tazbirówna Marja.

W roku szkol. 1916/17 uczył p. Oleszczyk Teofil, a w następnym roku szk. uczyła p. Kuzynowicz Apolonja, po wakacjach stanęła na ślubnym kobiercu z p. Rogaczewskim T. sekretarzem gm. Kleszczów

W roku szk. 1918/19 i 1919/20 szkoła była zamknięta (brak lokalu) W następnym roku szk. p. Wiśniewska Grażyna uczyła 58 dzieci w 3ch oddziałach, po wakacjach otrzymuje translokacją do wsi Folwark gm. Kleszczów, a szkoła została zamknięta w roku szk. 1921/22 aż do 1924/25 z powodu nieodpowiedniego lokalu szkolnego.

Po tak długiej przerwie w nauce, bo dopiero w roku szkol. 1925/26 otrzymuje nominację do tutejszej szkoły p. Sikorska Janina, naucz. z Antoniówki tutejszej gminy, w pierwszym roku nauki zapisało się 57 dzieci, z tego 37 dzieci do oddz. I i 20 dzieci do oddz. II, w drugim roku nauki uczyło się 64 dzieci w 3ch oddziałach.

Nauczycielka p. Sikorska Janina z powodu nie zdania egzaminu z przedmiotów pedagogicznych, zostaje zwolniona z posady nauczycielskiej.

W roku szk. 1927/28 została mianowaną do 1 kl. szk. Powsz. w Wolicy p. Krupska Jadwiga (naucz. Z Rogowca tut. gm.) uczyła tylko jeden rok w 3ch oddziałach 57 dzieci, a po wakacjach zostaje z urzędu przeniesiona na takież stanowisko do 3 kl. szk. powsz. w Łękińsku.

Cdn.

                      A NA KONIEC ODROBINA WIEJSKIEGO KLIMATU

Kwoka to zielononóżka kuropatwiana czystej rasy. Pisklaki rasy niewiadomej.


 Zielononóżka jest bardzo ciekawą rasą kur. Jej jajko ma dużo mniej cholesterolu w porównaniu z jajkami innych ras kur, przez co ma duże walory zdrowotne. Kiedyś była bardzo popularna na polskich wsiach, jest typowo polską rasą kur, dawniej na dworach szlacheckich hodowla tej kury była postrzegana jako wyraz patriotyzmu. W latach 70-tych XX w. na skutek masowych hodowli innych ras, zielononóżka była na skraju wyginięcia. Obecnie wraca do łask i zapewne z w przyszłości zasługuje na osobny wpis na blogu.   



















- fotografie - kolekcja własna

- kury również własne

Jarek

jarczeslaw@tlen.pl




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża