Konserwacja krzyża na cmentarzu

 

Pogoda dopisała i w dniu dzisiejszym udało się zrealizowań nasz plan. O godz. 9 rano rusztowania zostały ustawione, agregat prądotwórczy uruchomiony i za pomocą szlifierek kątowych wierzchnia warstwa została zeszlifowana a następnie krzyż został pokryty podwójną warstwą impregnatu. Jednocześnie kilka osób zajęło się uporządkowaniem cmentarza, zostały powycinane wszystkie chaszcze oraz wykoszony szeroki pas trawy obok  grobów. Odnośnie historii drewnianego krzyża istnieją 3 teorie i nie wiadomo która z nich jest prawdziwa. Pierwsza teoria mówi o tym, że krzyż został wykonany przez Pana Stanisława Skalskiego, stolarza z Woli. Druga teoria mówi, że został wykonany, przez innego mieszkańca Woli, mianowicie przez Pana Gucia. Według trzeciej teorii krzyż na „wolskim” cmentarzu, to ten sam, który za Proboszcza  Gorgonia został przeniesiony z cmentarza „łękińskiego” a w to miejsce na starym cmentarzu został ustawiony krzyż metalowy. 

                                                        Przed konserwacją

                                               W trakcie wykonywania prac






                                                       Tak wygląda krzyż po konserwacji
Jarek

Komentarze

  1. Piękna akcja pełna uznania dla osób którzy się zaangażowali, widać że jesteśmy razem i coś robimy, mimo że napotykamy wiele trudności. Tam gdzie są ludzie historia zawsze będzie żywa. H. B

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest następna okazja do Wielkich podziękowań dla Panów którzy wykonali szmat prac na naszym cmentarzu,no czapki z głów.
    Nie wiem która wersja o krzyżu jest zgodna z prawdą . Wiem na pewno że krzyż który zrobił i został postawiony we Woli mój Dziadek Guć nie jest krzyżem obecnie stojącym na naszym cmentarzu,bo zniszczył się.Pan Skalski robił następny krzyż ale czy to jest ten który obecnie stoi to nie wiem.
    Zosia.

    OdpowiedzUsuń
  3. A więc zostały nam już tylko dwie teorie dotyczące powstania krzyżą. A może obie są prawdziwe. Być może krzyż z cmentarza z Woli wykonany przez Pana Skalskiego został początkowo umieszczony na starym cmentarzu, a później przeniesiony na "wolski" cmentarz. Jeżeli macie taką możliwość, to porozmawiajcie o tym ze starszymi mieszkańcami Łękińska. Pytanie tylko czy oryginalny krzyż z Woli mógłby przetrwać 40 lat. Jego stan jest jeszcze dosyć dobry.
    Zapomniałem wspomnieć o najważniejszym. Pomysłodawcą wykonania konserwacji krzyża był Darek Michalczyk.
    Jarek

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża