Mapa topograficzna 1973 cz.1



Dzięki uprzejmości obecnych władz KWB Bełchatów udało nam się zdobyć nieco dokumentów związanych z Wolą Grzymaliną. Jednym z ciekawszych dokumentów jest mapa topograficzna według stanu na rok  1973. Mapa ma wymiar 42x67 cm. i obejmuje obszar od Kleszczowa do Kamieńska, a w kierunku północ – południe od Stefanowizny do Pytowic. Rozmiar mapy jes duży więc umieściłem we fragmentach.





                                                          Stare koryto Widawki
      Na Modrzewcu widać wyraźnie zabudowania po dawnym folwarku rodziny Borzęckich herbu Półkozic








Większość mieszkańców Woli Grzymalinej zapewne pamięta miejscowość o nazwie Kurzy Mąka. Nie sposób nie zapamiętać tej nazwy chociażby ze względu na to jak śmiesznie brzmi. Kiedy byłem w wojsku, to koledzy mieli niezły ubaw, gdy im wspomniałem o tym, że w moich okolicach jest Kurzy Mąka. A czy ktoś pamięta o tym, że w odległości ok. 6 kilometrów od Woli Grzymalinej były takie miejscowości jak: Trawnica, Wykno, Smuga, Za Mostem, Sokoły, Torki, Jędrowy, Kocimok. Za tydzień te miejscowości będą pokazane na mapie. Dziękujemy serdecznie władzom KWB Bełchatów za udostępnienie tych ciekawych materiałów.
Jarek  

Komentarze

  1. Muszę się przyznać, że żadnej z wymienionych nazw miejscowości nie znam.
    Mapy są super.
    Zosia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie podpowiem, że wszystkie z wymienionych miejscowości ( czy też osad ) znajdują się w okolicach Ruszczyna, poza jedną. Mianowicie Kocimok, widoczny na jednej z umieszczonych powyżej map znajduje się obok Wolicy. Zapewne jest to ta sama miejscowość, która była dawniej znana pod nazwą Kociniak.

      Usuń
  2. W których latach mapy zostały wykonane? Według mojej wiedzy nazwa Kociniak posiadała wiele odmian np:Kocinia, Kocimok lub inna miejscowość Gadka i Gatka za Kucowem.Piszący co usłyszał, tak zapisał.Spowodowane mogło być masowym analfabetyzmem na wsi i nie tylko. Urzędnicy guberniani jak chcieli tak pisali. Tym dowodem są "przeróżne" księgi pisane po rosyjsku do 1915 roku. POLSKI nie było na żadnych mapach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na mapie są następujące dane:
      - wydanie pierwsze wg znaków umownych 1966 r.
      - 1. stan z roku 1973
      - 2. stan z roku 1974
      - wykonano metodą powiększenia fotograficznego w 1980r. - PPGK
      - druk 1980 r.
      A więc jest to mapa dosyć współczesna. Prawdopodobnie nazwa miejscowości powinna być powiązana z nazwiskiem Kociniak. Albo nazwisko Kociniak brzmiało kiedyś Kocimok.
      Jarek

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża