Usuwanie krzyża ze ścian szkoły
Usuwanie krzyża i nauki religii z państwowych placówek oświatowych po roku 1956 roku kiedy Gomułka doszedł do władzy jako pierwszy sekretarz KC PZPR miało charakter systematyczny i rozwojowy wydał dekret o zdejmowani krzyży w szkołach mimo wielu protestów rodziców.
Nie ominęło też naszej wsi Woli Grzymalinej. Nowa szkoła białe ściany a na nich wisiał krzyż oraz piękna modlitwa dzieci, które modliły się przed lekcjami patrząc na krzyż.
Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam zdolności i ochoty, aby ta nauka była dla nas pożytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Nasza szkoła w Woli Grzymalinej podlegała szkole w Łękińsku tam było całe kierownictwo głównym kierownikiem w owym czasie był Pan Jabłoński myśmy mówili na niego bolszewik lub komunista. On przyjechał do szkoły w Woli Grzymalinej i zdjął krzyże ze ścian . Nauczycielami w owym czasie byli państwo Wlazłowscy, dostali ostry rozkaz by nikt nie ważył zawieść krzyża na ścianie. uczniowie po wejściu do klasy zaczęły robić wielki alarm, na pomoc przybyli rodzice matki z grabiami, ojcowie z kosami i widłami kazali nam opuścić klasy i wyjść na zewnątrz. trzy dni trwał taki protest. Rodzice modli się wykrzykiwali różne hasła jedno utkwiło mi w pamięci " My chcemy Boga i religii w szkole"
Główny protest przeniósł się do szkoły w Łękińsku tam gdzie był kierownik Jabłoński obrzucono go butami i innymi przedmiotami domagając się zawieszenia krzyży, osoby które najbardziej stawiały czynny opór zostały zabrane na komisariat milicji w Kleszczowie jakieś osoby zostały aresztowane
H.B
Komentarze
Prześlij komentarz