Marta Tomczok – wyróżnienie za artykuł o wysiedleniach w czasopiśmie „Historyka Studia Metodologiczne”. Fotogaleria z Dąbrowy 21.06.2025 r.

 W corocznym konkursie organizowanym przez Polish Memory Studies Group wyróżnienie otrzymała Pani Profesor Marta Tomczok za artykuł dotyczący wysiedleń z rejonu Bełchatowa, który ukazał się pod numerem 30 w zeszłorocznym numerze czasopisma Polskiej Akademii Nauk „Historyka Studia Metodologiczne” . Artykuł nosi tytuł „Pamięć Środowiskowa we Wspomnieniach Świadków Budowy Bełchatowskiego Okręgu Węglowego”.

Uzasadnienie przyznania wyróżnienia jest następujące:

Artykuł w świeży sposób łączy teorie pamięci z interesującą literaturą na temat społecznego dziedzictwa ciężkiego przemysłu. Autor podjął próbę wypełnienia wyraźnej luki w polskiej humanistyce - braku pogłębionych analiz historii środowiskowej i pamięci zbiorowej dotyczącej kosztów transformacji przemysłowej, szczególnie w kontekście wydobycia węgla brunatnego w regionie Bełchatowa. W tym sensie poruszane kwestie należy uznać za nowe dla regionu pod względem pamięci. Najmocniejsze fragmenty tekstu skupiają się na reakcjach emocjonalnych mieszkańców na utratę ziemi, przekształcenie krajobrazu i zmianę ich relacji ze środowiskiem naturalnym. Autor przekonująco akcentuje afektywny i przestrzenny wymiar pamięci, wnosząc istotny wkład w rozwijającą się refleksję nad pamięcią środowiskową.

Zachęcam do przeczytania całości artykułu , który znajduje się w linku poniżej

https://journals.pan.pl/dlibra/publication/153717/edition/133970/content

Gratulacje dla Pani Profesor Marty Tomczok oraz wielkie uznanie za całkowicie nowatorskie i realistyczne spojrzenia na społeczny aspekt wysiedleń z rejonu Bełchatowa.

A teraz czas na kilka fotografii z naszego spotkania w Dąbrowie w dniu 21.06.2025 r.


















Część 2 fotogalerii z Dąbrowy za tydzień

Jarek

jarczeslaw@tlen.pl

Komentarze

  1. Szanowna Pani Profesor , najserdeczniejsze gratulacje ,podziwiam i życzę dalszych sukcesów.ZD

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża

Wola Grzymalina - odwiedziny po czterech dekadach