Borzęccy herbu Półkozic



Wokół Woli Grzymalinej były następujące miejscowości: Piaski, Czyżów, Łękińsko, Ławki, Kleszczów, Kuców, Stawek, Rogowiec i Słok. I wydawało by się, że wymieniłem wszystkie. Ale była jeszcze jedna, jak się okazuje z bardzo bogatą historią. Chodzi mi o miejscowość Modrzewiec. Pamiętam, że jeszcze w latach 70-tych były tam chyba jeszcze wśród pól i łąk ze 2 domy, a w połowie lat 80-tych gdy nas wysiedlali nikt tam już nie mieszkał. A kilkadziesiąt lat wcześniej w Modrzewcu był folwark z dwoma budynkami. Zapewne jeden zamieszkiwali właściciele, a drugi należał do służby. Właścicielem folwarku w latach 20-tych XIX wieku był Wincenty Borzęcki pełniący funkcję wójta Kleszczowa. Kolejnymi właścicielami byli synowie Wincentego Narcyz, a następnie Teofil. Narcyz Borzęcki w 1862 roku po zakończeniu służby wojskowej przejął majątek na własność obejmujący wtedy  60 mórg ziemi. Gdy Narcyz się ożenił, wyprowadził się do żony a ojcowiznę przekazał swojemu bratu Teofilowi. W 1885 roku majątek obejmuje już 185 mórg ziemi ornej. Nie wiadomo co było dalej, nie udało mi się dotrzeć do informacji na ten temat. Kiedy mieszkałem jeszcze w Woli Grzymalinej nigdy nie słyszałem aby ktoś opowiadał o folwarku w Modrzewcu, a po budynkach folwarcznych nie było już śladu. A znałem to miejsce bo w Modrzewcach (taka nazwa obowiązywała w moich czasach ) mieliśmy kawał pola i łąki, bywałem tam bardzo często. Na mapie z Woli Grzymalinej z 1839 roku widać wyraźnie dwa budynki należące do folwarku Modrzewiec, a na mapie z lat 30-tych XX wieku już tych budynków nie ma. Tak więc ostatnia wzmianka o folwarku pochodzi z 1885 roku, a 50 lat póżniej już go nie ma na mapach a więc w międzyczasie przestał istnieć. Być może Teofil Borzęcki również założył rodzinę i wyprowadził się do żony, a może Borzęccy sprzedali majątek z innych powodów i wyprowadzili się do innych posiadłości rozsianych po całej Polsce, których w tamtym czasie mieli bardzo wiele. Możliwe, że nie byli w stanie utrzymać w swoich rękach wszystkich posiadłości. Jak nietrudno się domyśleć z tego miejsca pochodził bohater z poprzedniego wpisu na naszym blogu  Konstanty Borzęcki czyli późniejszy generał armii osmańskiej Mustafa Dźelaleddin. Postać generała zasługuje na osobny artykuł, może za tydzień znajdę na to troche czasu.
Borzęccy to jeden z liczniejszych rodów szlacheckich  w Polsce legitymujący się herbem Półkozic. Zamieszkiwali m. in. na Rusi, Litwie, Mazowszu, Wołyniu, w Galicji oraz w województwach Kijowskim i Poznańskim. Niektórzy członkowie rodu odgrywali ważne role w życiu politycznym kraju i piastowali różne godności i urzędy. Obecnie najbardziej znanym przedstawicielem rodu Borzęckich  jest znany i odnoszący liczne sukcesy na wystawach wybitny znawca minerałów Robert Borzęcki.
 Konstanty Borzęcki - Mustafa Dźelaleddin

Mapa z 1839 roku, widać tu wyraźnie w Folwarku Modrzewiec 2 duże budynki. Akurat w tym czasie mieszkał tam Konstanty Borzęcki. Miał wówczas 13 lat. Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie zabudowań i dróg w Woli Grzymalinej. Ale to temat na osobną publikację. 
A to jest mapa z lat 30-tych XX wieku. Tu już nie ma budynków folwarku Modrzewiec. Tuż obok, w kierunku Woli Grzymalinej widać jakiś mały budynek. Być może jest to dom Floriana Stasiaka, który mieszkał tam jeszcze pod koniec lat 70-tych, a kiedy Florian zmarł rodzina wyprowadziła się stamtąd i nikt już tam nie mieszkał.

A tak wygląda to miejsce obecnie. Folwark Modrzewiec znajdował się w lewym górnym narożniku. na działce nr 525. Teraz jest to teren wyrobiska Kopalni Bełchatów. Działka nr 525 znajduje się kilkanaście albo kilkadziesiąt metrów poniżej terenu.
Tyle na dzisiaj, pozdrawiam czytelników
Jarek 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Młócenie zboża